ایجاد DLL در سی شارپ و استفاده از آن

ایجاد  DLL در سی شارپ و استفاده از آن

یکی از راهکارهایی که کمک میکند تا ما کدهای کمتری بنویسیم و از کدهای خود در چندین برنامه استفاده کنیم ایجاد یک Dynamic Link Library یا DLL است.در این مقاله قصد داریم تا در زبان برنامه نویسی سی شارپ و نرم افزار قدرتمند ویژوال استودیو یک DLL ایجاد کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

محتویات یک فایل DLL در سی شارپ چیست؟

معمولا هر فایل DLL حاوی فضای نام های مختلف،کلاس ها و متد ها هستند که با ساخت یک DLL ما نیاز کمتری به دوباره نوشتن کد خواهیم داشت و قاعده کد تمیز(Clean Code) را نیز رعایت کرده ایم.

دوره سی شارپ مقدماتی

مرحله به مرحله ساخت DLL در سی شارپ

مرحله اول: نرم افزار ویژوال استودیو را نصب کرده و اجرا کنید. در صفحه آغازین روی Start New Project کلیک کرده و از لیست قالب های آماده Class Library را انتخاب کنید:

DLL در سی شارپ

مرحله دوم: در این مرحله یک نام برای پروژه و محل ذخیره انتخاب کنید:

DLL در سی شارپ

مرحله سوم: برای ادامه کار می بایست یکی از نسخه های دات نت را انتخاب کنید. در اینجا نسخه 7 دات نت را انتخاب میکنیم(برای دانلود دات نت 7 کلیک کنید)

DLL در سی شارپ

مرحله چهارم: در این مرحله می بایست با تعریف یک متد یک عملکرد را به این فایل dll اختصاص دهید. یک متد با نام sayHello ایجاد کنید و متن دلخواه خود را در آن بنویسید:

DLL در سی شارپ

مرحله پنجم: حالا یک بار آن را Build یا خودمانی تر بگوییم آن را بروز کنید. به این منظور میتوانید از کلید های ترکیبی Ctrl+B و یا از قسمت Build—>Build project name استفاده کنید:

DLL در سی شارپ

مرحله ششم: از درستی انجام کار مطلع شوید:

DLL در سی شارپ

مرحله هفتم: اکنون کار تمام شده است. اگر روی اسم پروژه در Soloution Explorer کلیک راست کنید و روی Open in File Explorer کلیک کنید میتوانید با دسترسی به فایل های پروژه از فایل DLL ایجاد شده در پروژه های دیگر خود نیز استفاده کنید.

مرحله هشتم: اکنون قصد داریم تا فایل DLL ایجاد شده در سی شارپ را در یک پروژه به کار بگیریم. یک پروژه جدید از نوع Console Application ایجاد کنید.

مرحله نهم: حالا در پروژه ایجاد شده یک شی جدید از کلاس : Class1 ایجاد کنید که در واقع کلاسی هست که قبلا در آن فایل dll ایجاد کردیم:

DLL در سی شارپ

مرحله دهم: اکنون باید فایل DLL را که قبلاً ایجاد کردیم به کار بگیریم.در قسمت Soloution Explorer روی Dependencies کلیک راست و روی Add Project Refrence کلیک کنید

DLL در سی شارپ

پنجره ای که باز می شود اگر فایل DLL خارج از پروژه دارید روی دکمه Browse…کلیک کنید اما با توجه به این که ما در یک سولوشن هم یک برنامه کنسول و هم یک فایل DLL ایجاد کردیم در همین لیست میتوانیم فایل DLL ایجاد شده را مشاهده کنیم:

DLL در سی شارپ

مرحله یازدهم: حالا یک بار دیگر پروژه را بروزرسانی(Build) کنید. به این ترتیب میتوانید از فایل های DLL در سی شارپ استفاده کنید

این پست چقدر برای شما مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا امتیاز شما ثبت شود

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز 0

هیچ امتیازی ثبت نشده است شما اولین نفر باشید☺

مطالب مرتبط
دوره‌های مرتبط
آموزش سی شارپ-مقدماتی

آموزش سی شارپ-مقدماتی

۱
۰
۱۵۰,۰۰۰ تومان
دیدگاه‌ها ۰