انواع متغیرها در سی شارپ

سلام خدمت کاربران عزیز کلاسیک ایرانیان با یک مقاله آموزشی دیگر در خدمت شما هستیم.

قصد داریم در این مقاله شما را با انواع متغیر ها در سی شارپ آشنا آشنا کنیم و نحوه استفاده از آن ها را نیز به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید

متغیر چیست؟

بیایید اول یک مثال ساده را بررسی کنیم. شما برای اینکه مواد غذایی تان خراب و فاسد نشود آن ها را درون یخچال نگه داری میکنید تا از خراب شدن آنها جلوگیری شود. در واقع متغیرها در سی شارپ و در کل زبان های برنامه نویسی همین گونه است.

متغیر به شما کمک میکند تا داده های خود را درون آن ها نگهداری کنید. در ادامه با انواع و اقسام مختلف این متغیر ها آشنا میشویم.

به شکل کلی متغیر ها این گونه در سی شارپ معرفی میشوند:

<access modifier> <datatype> <name> <value>

access modifer در واقع سطح دسترسی آن را مشخص میکند که شامل چهار نوع دسترسی private،public،internalو protected میشود. سطح دسترسی به این منظور است که بتوان از آن در کلاس های دیگر یا در برنامه های ویندوزی در فرم های دیگر از آن متغیر استفاده کرد.

data type در واقع نوع داده است که میتواند هر نوع از داده هایی که در سی شارپ تعریف شده اند قرار گیرد که در ادامه با انواع آنها آشنا میشویم.

name هم در واقع نام ان متغیر است که میتوان هر نامی برای ان قرار داد اما بهتر است که یک نام با معنی استفاده شود و از به کار بردن اسامی بی ربط خودداری شود.

value نیز به معنی مقدار آن متغیر می باشد که شما میتوانید در همان زمانی که متغیر را تعریف میکنید آن را مقدار دهی کنید. البته بعدا نیز به میتوانید به آن مقدار دهید.

تا این جا با نحوه نوشتن یک متغیر آشنا شدیم اما در ادامه با انواع آن ها آشنا میشویم.

انواع متغیرها در سی شارپ

ابتدا باید متغیرها را به دو دسته تقسیم بندی کنیم. متغییرهایی که عدد را درون خود جای میدهند و متغیرهایی که رشته یا حروف را در خود جای میدهند. ابتدا از متغیرهایی شروع میکنیم که اعداد صحیح و اعشاری را در درون خود جای میدهند.

متغیر های عددی

int

این کلمه مخفف کلمه Integer می باشد که در زبان انگلیسی به معنای عدد صحیح می باشد. در این نوع از متغیر شما میتوانید اعداد صحیح را درون آن قرار دهید. این نوع از داده مقدار 2,147,483,648- تا 2,147,483,648 مقدار را درون خود نگهداری میکند. همچنین میزان اندازه این نوع از داده 4بایت است. یعنی 4بایت را درون خود نگهداری میکند برای نحوه استفاده از این نوع داده یک مثال آورده ایم. در این جا متغیر را از نوع int یا عدد صحیح در نظر گرفته ایم و میخواهیم که نمره ریاضی یک دانش آموز را درخروجی کنسول ببینیم:

static void Main(string[]args)
{
private int MathLessonScore=20;

Console.WriteLine("Ali MathScore Is:"+MathLessonScore);

}

خروجی این کار به شکل زیر خواهد بود:

float

نوع دیگری از متغیرها در سی شارپ floatمی باشد. این نوع از داده میتواند اعداد اعشاری را درون خود نگه دارد. اگر شما تلاش کنید که مقدار 19.5 را درون یک int قرار دهید با خطا مواجه میشوید و این در تمامی زبان های برنامه نویسی نیز صدق میکند.بنابر این در اینجا میتوانید هم از float و double استفاده کنید که در ادامه با double آشنا خواهیم شد. در این جا یک مثال برای این نوع از داده آورده ایم و میخواهیم نمره درس فیزیک یک دانش اموز را نشان دهیم:

static void Main(string[]args)
{
private int PhysicLessonScore=19.5;

Console.WriteLine("Ali PhysicScore Is:"+PhysicLessonScore);

}

نتیجه این مثال به شکل زیر خواهد بود:

double

نوع دیگری از داده ها در سی شارپ double می باشد و شما میتوانید اعداد بسیار بزرگ را در این نوع از داده قرار دهید. در اینجا دیگر مشکل قرار دادن اعداد اعشاری وجود ندارد و شما میتوانید هر نوع عدد چه منفی و چه مثبت و چه اعشاری و هر نوع دیگر عددی را در این مورد میتوانید قرار دهید. در اینجا باز هم میخواهیم همان مثالی را که برای float آوردیم در این مورد هم استفاده کنیم:

static void Main(string[]args)
{


private int PhysicLessonScore=19.5;

Console.WriteLine("Ali PhysicScore Is:"+PhysicLessonScore);}

با اجرای پروژه خود با خروجی قبلی که در float اشاره کردیم مواجه خواهید شد.

long و Ulong

یکی دیگر از انواع داده ها در سی شارپ که میتواند9,223,372,036,854,775,808- تا 9,223,372,036,854,775,807 را در درون خود نگه داری کند متغیر long است. در کنار آن نوع داده ای ulong وجود دارد که فضایی بیشتر از داده long در اختیار برنامه نویس قرار میدهد. این دیتا تایپ ها زمانی کاربرد دارند که شما بخواهید محاسبات پیشرفته ریاضی را انجام دهید.

uint

دیتا تایپ uint بیشتر از int مقدار را درون خود جا می دهد و به شما کمک میکند تا تعداد عدد بیشتری را درون آنجا جا دهید. این دیتا تایپ 4,294,967,295 رنج عددی در اختیار شما قرار میدهد و میتوانید از آن استفاده کنید:

byte

این نوع از داده زمانی کاربرد دارد که شما بخواهید مقدارهای خیلی کوچک مانند نگهداری سن یک فرد استفاده کنید. این نوع از داده در سی شارپ از 0تا255 عدد را می پذیرد. همچنین sbyte نوع دیگر داده در سی شارپ می باشد که از 128- تا 127عدد را نگهداری میکند.

short

این نوع داده مقدار 32,768- تا 32,767 فضا را در اختیار شما قرار میدهد و میتوانید از آن استفاده کنید. در کنار آن متغیر ushort وجود دارد که مقدار 0تا65,535 مقدار فضا را در اختیار شما قرار میدهد.

جمع بندی داده های عددی

در جدول زیر یک جمع بندی کلی از این نوع داده ها داریم:

داده های منطقی

این نوع از متغیر ها در سی شارپ فقط مقدار درست یا نادرست یا به عبارتی true یا false را بر میگردانند. تنها نوع از متغیر ها نوع داده ای bool می باشد و میتوان در قسمت هایی که شرط تعیین کرده اید از آن استفاده کنید

داده های رشته ای

این نوع از مغیر ها مقدارهای رشته ای یا کاراکتر را درون خود نگهداری میکنند. در اینجا دو متغیر string،char را داریم. در دیتاتایپ char میتوانیم فقط یک کاراکتر مانند zیاm قرار دهیم و در دیتا تایپ string میتوانیم هر نوع حروف یا جلمه های طولانی را قرار دهیم.

جمع بندی

در این مقاله با انواع متغیر ها در سی شارپ آشنا شدیم. امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید همچنین پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را مطالعه کنید:

سی شارپ چیست؟یادگیری سی شارپ و بازار کار

آموزش ارسال ایمیل در سی شارپ

آموزش ساخت نوت پد در سی شارپ

آموزش auto complete در سی شارپ

منابع:

https://www.geeksforgeeks.org/c-sharp-types-of-variables/

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

لینک کوتاه مقاله

https://classiciranian.ir/>p=7870

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *