فضاهای نام در #C

NameSpace ها در #C

#C کلمه کلیدی namespace را برای ایجاد فضای نام ارئه داده است. شما با ایجاد یک namespce بلاک کدی را در نظر میگیرید و با ایجاد کلاس های مختلف درون این بلاک میتوانید namespace خود را گسترش دهید.

به آسانی میتونید این namespace را به اسمبل خود اضافه کنید و از کلاس های درون ایم فضای نام استفاده کنید. این کار با استفاده از کلمه کلیدی using انجام میشود.

برای مثال در ادامه فضای نام system را به اسمبل program.cs اضافه میکنیم :

 namespace

در حال حاظر ما تمام فضای نام system را به اسمبل خود اضافه کرده ایم. درون فضای نام system  کلاسی تحت عنوان Console قرار دارد.( یکی از قابلیت های کوچکی که کلاس ها در اختیار ما قرار میدهند طبقه بندی توابع میباشد که در ادامه در مورد کلاس مفصل صحبت خواهیم کرد.) درون کلاس کنسول متدهایی وجود دارند که ما میتوانیم با استفاده از اپراتور “.” به آن ها دسترسی پیدا کنیم.

namespace

این روش معمول ترین روش برای استفاده از namespace هاست. باهم دو روش دیگر برای استفاده از namespace ها را در ادامه بررسی میکنیم:

  • شما میتوانید کلاسی از یک فضای نام را بصورت static ایمپورت کنید. در این حالت تمام اعضای static کلاس را میتوانید بدون فراخوانی نام کلاس استفاده کنید:

namespace

 

 

 

 

 

  • در روش سوم شما میتوانید فضای نام را در اسمبل خود با کلمه کلیدی using  ایمپورت نکنید.و با استفاده از اپراتور “.” با طی سلسه مراتب از کلاس موجود در فضای نام استفاده کنید :

 

namespace

 

 

 

 

 

فضای نام استاندارد در #C

فضای نام استاندارد در DotNet , فضای نام System  است. شما تقریبا برای انجام هر کاری در #C به کلاس های پایه DotNet  وابسته هستید.زبان #C هیچ کلمه کلیدی برای ورودی و خروجی تعریف نکرده است. و از برای این کار کاملا به کلاس های پایه DotNet وابسته است. بطوری که برای گرفتن ورودی و چاپ در خروجی از فضای نام System , کلاس  Console و از متدهای ()Read و ()Write  استفاده میکند.

منابع یادگیری های مربوط به این مقاله:

Namespaces – C# Programming Guide

 

کلاسیک ایرانیان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *