تفاوت نسخه های دات نت در چیست؟

تفاوت نسخه های دات نت در چیست؟

سلام دوستان با یک مقاله کاربردی دیگر در خدمت شما هستیم و در این مقاله قصد داریم تا تفاوت نسخه های متفاوت دات نت را مورد بررسی قرار دهیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف کلی دات نت

ابتدا باید مفهوم دات نت(.NET) را مورد بررسی قرار دهیم. دات نت یک بستر نرم افزاری است که روی تمامی نسخه های ویندوز قابل اجرا است.به این معنی که برنامه هایی که تحت ویندوز نوشته شده اند را میتوان با استفاده از فریم ورک دات نت اجرا کرد. این چارچوب نرم افزار ی مجموعه ای از زبان های سی شارپ و ویژوال بیسیک است و برنامه هایی را که با این دو زبان نوشته شده اند را اجرا میکند.همچنین کتابخانه های غنی را در خود دارد که شامل تکنولوژی های متفاوتی از جمله ADO.NET و… است که در ادامه بیشتر به آن اشاره میکنیم.

تفاوت نسخه های دات نت

.NET Core

قبل از این که .NET Core معرفی شود وبسایت هایی که با استفاده از ASP.NET قدیمی نوشته میشد فقط قابل اجرای روی سرورهای ویندوز بودند.اما از سال 2016 و با معرفی .NET Core این محدودیت برطرف شد و به راحتی وبسایت هایی که با تکنولوژی ASP.NET Core نوشته میشوند روی هاست های لینوکسی نیز قابل اجرا است.

.NET Standard

یک استاندارد برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت توسعه داده شده است و هدف آن ایجاد یک واحد استاندارد است. اما باید به یک نکته توجه داشته باشیم؛ دات نت استاندارد یک پیاده سازی جدا از دات نت نیست بلکه مجموعه ای از API ها را درون خود دارد.وقتی ما از .NET Standrad میکنیم مشکل اشتراک کد در سیستم عامل های مختلف برطرف میگردد.

.NET FrameWork

اولین پیاده سازی از .NET است که در نسخه های متفاوتی منتشر شده است. تا کنون نسخه .NET Framework 4.8 منتشر شده است. این پیاده سازی از دات نت فقط روی ویندوز قابل اجرا است و با نصب دات نت فریم میتوان نرم افزارهایی که تحت این چارچوب نوشته شده است را اجرا کرد.

دات نت فریم ورک از زبان های #C و Visual Basic پشتیبانی میکند. با دات نت فریم ورک میتوان نرم افزارهای تحت ویندوز با تکنولوژی های Windows Forms و WPF و UWP طراحی کرد.دات نت فریم ورک به برنامه نویسان اجازه میدهد تا به ویژگی ها و سرویس های ویندوزی مثل Registery و Services دسترسی داشت.

جمع بندی

در این مقاله به صورت کامل در خصوص نسخه های متفاوت دات نت صحبت کردیم. خوشحال میشویم نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید