پایگاه داده Oracle چیست؟معرفی هیولای دیتابیس ها

پایگاه داده Oracle چیست؟معرفی هیولای دیتابیس ها

سلام دوستان با یک مقاله کاربردی دیگر در خمدت شما هستیم و در این مقاله قصد داریم تا شما را با پایگاه داده Oracle معروف آشنا کنیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

معمولا برای ذخیره سازی داده ها(Data) در برنامه نویسی از متغیرها استفاده میکنیم.اما یکی از بزرگترین معایب متغیر ها قرار گرفتن در حافظه RAM است چرا که پس از اتمام کار مقادیر ذخیره شده در RAM از بین میرود و باید به دنبال راه حل دیگری برای ذخیره سازی داده ها بود.یکی از کارهایی که میتوانیم انجام دهیم استفاده از پایگاه داده یا Database است که کار شما را آسان تر میکند.

پایگاه داده Oracle چیست؟

مطمئنا شما نام اوراکل را در مدیریت فضای ابری،شبکه های توزیع محتوا(Content Delivery Network) شنیده اید اما شاید برای شما سوال باشد که این پایگاه داده چه کاربردی دارد؟از چه مدل رابطه ای استفاده میکند؟ و بسیاری از سوالات دیگری که در ذهن شما به وجود آمده است. Oracle یک نرم افزار مدیریت پایگاه داده یا اصطلاحا Database Managemet System است که به شما کمک میکند بتوانید داده های بزرگ(Big Data) را ذخیره کنید

انواع نسخه های Oracle

این پایگاه داده در نسخه های متعددی منتشر شده است که هر کدام از این نسخه ها با توجه به نیازهای یک سازمان یا شرکت قابل استفاده هستند

نسخه Express Edition

این نسخه از نرم افزار صرفا جنبه آموزشی دارد و از ابزارهای حرفه ای در این نسخه خبری نیست. از این نسخه میتوانید برای تست پایگاه داده استفاده کنید

نسخه Standard Edition

یکی دیگر از نسخه های کاربردی Oracle است که معمولا امکانات کمتری نسبت به Enterprise Edtion دارد. این نسخه از نرم افزار معمولا برای سازمان ها یا شرکت هایی با ابعاد کوچک استفاده میشود. اما عیب های بزرگ این نسخه از نرم افزار محدودیت در تعداد پردازنده ها،محدودیت در اندازه حافظه و… است

نسخه Enterprise Edition

همان طور که از اسم این نسخه از نرم افزار مشخص است معمولا برای سازمان ها یا شرکت های با مقیاس بزرگ تر استفاده می شود و مواردی مثل امنیت،کارایی،مقیاس پذیری و… را در خود تقویت کرده است و شامل تمامی امکاناتی است که قابل استفاده برای مدیران پایگاه داده(Database Admin) است.

مزایای استفاده از پایگاه داده Oracle

پشتیبان گیری حرفه ای

یکی از قوی ترین و معروف ترین مزیت پایگاه داده Oracle پشتیبان گیری بسیار قدرتمند است که از داده های شما پشتیبان گیری قوی انجام میدهد و همین موضوع باعث جلب اعتماد کاربران به این پایگاه داده شده است.

امنیت بالا

Oracle با ارائه مکانیزم‌های امنیتی مانند رمزنگاری داده‌ها(Encryption)، کنترل دسترسی(Access Control) ،مدیریت هویت(Identity Access Management) و… به کاربران امکان می‌دهد تا از امنیت بالای داده‌های خود اطمینان حاصل کنند.

قدرت توسعه بسیار بالا

شرکت اوراکل از مجموعه شرکت هایی است که توانسته موفق عمل کند و سومین شرکت برتر دنیا است که علاوه بر بانک های اطلاعاتی(Database) محصولات دیگری را وارد بازار کرده است که همگی جزو موفق ترین ها به شمار میروند و پایگاه داده Oracle از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به بودجه کلان این شرکت توانسته قدرت توسعه خود را افزایش دهد به عنوان مثال میتوان از موضوعات متاورس و Web3 نام برد.

معایب استفاده از پایگاه داده Oracle

چو خوبش گفتی عیبش نیز بگو…! قطعا پایگاه داده Oracle در کنار مزایایی که دارد چالش ها و محدودیت هایی را برای کاربران ایجاد میکند که لازم است قبل از انتخاب یک پایگاه داده(Database) به آن توجه کنیم

پیچیدگی در مهاجرت

اگر قصد مهاجرت از Oracle به پایگاه داده دیگری داشته باشید با چالش های بسیاری رو به رو خواهید بود و ممکن است فرایند مهاجرت به پایگاه داده دیگر زمانبر باشد

هزینه

Oracle به عنوان یک پایگاه داده قدرتمند، معمولاً هزینه‌های نرم‌افزار و مجوزهای خود را در کنار مزیت های خود ارائه میکند.یعنی هر چقدر هزینه بیشتری بپردازید میتوانید به امکانات بیشتری دسترسی داشته باشید. هزینه‌های مربوط به نرم‌افزار، پشتیبانی، و مجوزها ممکن است برای برخی سازمان‌ها یا پروژه‌ها محدودیت‌هایی ایجاد کند.

نیاز به منابع سخت افزاری

برای استفاده از پایگاه داده Oracle لازم است تا سخت افزارهای قدرتمندی داشته باشید.این مورد ممکن است برای سازمان ها و کسب و کارهای کوچک محدودیت ها و چالش هایی را به وجود آورد.

جمع بندی

به پایان این مقاله کاربردی رسیدیم و سعی کردیم هر آنچه در خصوص پایگاه داده Oracle لازم است را برای شما عزیزان توضیح دهیم. اگر شما هم تجربه استفاده از این نرم افزار کاربردی را داشته اید خوشحال میشویم تجربیات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید